LENKA HLINKOVÁ

Počas štúdia na Podnikovo-hospodárskej fakulte Ekonomickej Univerzity

v Bratislave sa zamestnala v lokálnej telekomunikačnej spoločnosti. Popri práci a štúdiu si privyrábala internetovým predajom. V čase, keď ľudia ešte neboli takí smelí objednávať si zo zahraničia, zásobila tisíce Slovákov slnečnými okuliarmi a topánkami. Aj vďaka tomuto úspechu sa stala súčasťou startupu

E-styler, kde sa s dvoma spoločníkmi snažili rozbehnúť affiliate marketing

na Slovensku. Startup fungoval 2 roky, no nenaplnil očakávania. Preto sa všetci traja spoločníci zamestnali. Lenka sa stala implementačnou manažérkou, o 3 mesiace tím líderkou a napokon prvou slovenskou projektovou manažérkou v rámci globálneho projektu pre Shell v medzinárodnej telekomunikačnej spoločnosti.

 

Vďaka častým služobným cestám do Anglicka sa zamilovala do Londýna a takmer

po roku úsilia, počas ktorého rozoslala 900 životopisov, sa jej podarilo zamestnať v digitálnej agentúre ako Senior Digital Project Manager pre nákupné centrá Westfield v Londýne. O rok nato prijala ponuku renomovanej digitálnej agentúry na pozíciu Digital Project Manager pre zákazníka Audi UK. S manželom ich premohlo volanie domova. Po návrate na Slovensko sa zamestnala ako projektová manažérka pre vývoj softvéru v košickej pobočke úspešnej nemeckej spoločnosti.

Doma Lenku trápil nízky počet žien v sfére IT, a to obzvlášť na technických a vedúcich pozíciách. Začala pátrať po odpovediach, prečo je to tak a svoje zistenia si zapisovala najprv ako súkromný prieskum. Keď prišla na to, že na Slovensku ani v okolitých krajinách podobná kniha na trhu nie je, napadlo jej začať štrukturovať svoje poznámky ako knihu. Po 9 mesiacoch, počas ktorých prečítala 54 kníh na súvisiace témy, stovky prieskumov a článkov na internete, prerátala tucty štatistík a porodila jednu dcéru, rozoslala rukopis do všetkých vydavateľstiev. Keď sa ozvali zo Slovartu, bolo rozhodnuté. Je to predsa vydavateľstvo najlepších kníh :)

 

Rok 2018 sa rozhodla (popri práci v IT na polovičný úväzok) zasvätiť aktívnej pomoci ženám a dievčatám na ceste k technológiám. Stala sa konzultantkou neziskovej organizácie Aj ty v IT a spolu s Máriou Virčíkovou je spoluzakladateľkou dnes už známeho meetupu pre slovenské ajťáčky s názvom Frida Talks Tech. O rok neskôr sa rozhodla založiť s obchodnou partnerkou Ivetkou Tonhauserovou vzdelávaciu akadémiu zručností budúcnosti v Košiciach - Selfactory. Chcú tak podávať pomocnú ruku všetkým ženám, ale i mužom na ceste k novej kariére v perspektívnej oblasti informačných technológií. V decembri sa jej narodil synček.

Lenka začiatkom roka 2019 získala titul Google Certified Developer for Education a stala sa lektorkou v rámci iniciatívy firmy Google #IamRemarkable. Keď sa jej naskytla príležitosť stať sa líderkou organizácie Lean In na Slovensku, ktorá podporuje ženy v dosahovaní ich ambícií a približuje spoločnosť k rodovej rovnosti, chopila sa jej. Vďaka tomu sa stretla s jedným zo svojich veľkých vzorov, s autorkou knihy Lean In, zakladateľkou LeanIn.org a prevázdkovou riaditeľkou Facebooku, Sheryl Sandberg v San Franciscu. Na jeseň Lenka získala ocenenie Female Role Model of the Year v rámci národného kola súťaže CES Awards. Všetky tieto aktivity ju stále viac vťahujú do problematiky férovosti

na pracovisku a tak príležitostne pôsobí aj ako externý konzultant pre Diverzitu a Inklúziu pre slovenské pobočky medzinárodných korporácií. 

Knihou sa to nekončí, kniha to celé akcelerovala.

Lenkiným cieľom je 30% Sloveniek na technických pozíciách, 25% žien zastávajúich pozície technických a výkonných riaditeliek. Motivuje ženy k sebarozvoju a Slovákov k búraniu stereotypov. Verí, že len prácou na sebe zmeníme svet k lepšiemu a podarí sa to, iba keď sa do toho oprieme spoločne.

V MÉDIÁCH

18 Júl 2018

Košičanka Lenka Hlinková má síce ekonomické vzdelanie, ale vždy ju to ťahalo k informačným technológiám. Získala prácu v Londýne a po návrate nastúpila do firmy na vývoj softvéru, kde si všimla, že je iba zopár žien. Preto sa pustila do propagácie IT a pomáha ženám vzdelávať sa v IT oblasti. Je členkou občianskeho združenia Aj ty v IT a popri materskej vydala knihu Ženský algoritmus.

29 Jún 2018

Košičanka Lenka Hlinková napísala knihu o tom, prečo by sa ženy mali zamestnať v IT sektore a aké ich tam čakajú úskalia i radosti. Publikácia Ženský algoritmus ale nie je o programovaní či nudných štatistikách. Je to motivácia pre dámy v akomkoľvek odvetví, pre mužov aj rodičov. Dozviete sa v nej, prečo si ženské pohlavie nevyjednáva väčší plat, že IT sektor je veľmi dobre platený a je v ňom nulová nezamestnanosť a že svet detí by sme možno nemali rozdeľovať na ružový a modrý.

22 Apríl 2018

Druhý júnový piatok sa v Bratislavskom HubHube uskutočnila akcia s názvom Frida Talks Tech. Patrónka akcie, ktorú si organizátori zvolili – Frida Kahlo, bola nadčasová osobnosť a inšpiratívna žena. Preto sa rozhodli organizátori reflektovať jej ducha a pripravili bohatý program plný silných a inšpiratívnych žien.

 

Už druhá akcia tohto druhu, tentokrát v hlavnom meste, umožnila nadšenkyniam IT sa spolu stretnúť a nadchnúť sa pre to, čo sa ešte stále považuje za mužmi dominovanú sféru. Event spoluorganizovali a uvádzali Mária Virčíková, ktorá je zakladateľka firmy Matsuko, a Lenka Hlinková, autorka knihy Ženský algoritmus.

26 Apríl 2018

Neviete kde sa zamestnať po strednej škole ? Láka vás IT spoločnosť ale netušíte, čo všetko táto práca obnáša? Práve preto, na celom svete už po 5. krát otvorili svoje brány IT spoločností, ktoré predstavili svoj program mladým stredoškoláčkam. My sme sa boli pozrieť ako takýto deň prebiehal v Košiciach.

22 Apríl 2018

Po návrate na Slovensko sa zo mňa stal local patriot. Milujem Košice a Východné Slovensko. I keď nemáme dokončenú diaľnicu, nesmieme uveriť, že tu nič nie je. Máme letisko, máme internet a máme šikovných ľudí, doma i v zahraničí. Ak im vytvoríme dobré podmienky, radi sa vrátia domov – tak ako ja a mnohí ďalší. Mojim snom je, aby sa z Košíc stalo smart city v pravom zmysle slova, kde sa deti v škôlkach učia kódiť, kde sú coworkingové centrá plné inovatívnych startupov, kde sa technológie stanú pomocníkmi v našich uliciach, kde je minimálna nezamestnanosť a kde si matky na materskej privyrábajú ako freelancerky.

18 Marec 2018

Aj Ty v IT získa ako vôbec prvá nezisková organizácia na Slovensku podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu, aby spopularizovala kariéru v IT medzi mladými dievčatami. Vďaka finančnému daru 200-tisíc eur plánuje Aj Ty v IT počas trojročného obdobia osloviť takmer 5-tisíc stredoškoláčok po celom Slovensku prostredníctvom workshopov zameraných na základné programovacie zručnosti a zároveň chce vyškoliť tisíc dievčat v tých pokročilých.

8 Marec 2018

STARTITUP.SK: Frida Talks Tech - event, na ktorom sa už tento piatok stretne takmer 200 žien z IT odvetvia

Košičanky oslávia tento rok Deň žien aj netradičným spôsobom. 9. marca sa v Kasárňach Kulturpark zídu takmer dve stovky žien z IT na prvom podujatí svojho druhu na Slovensku s názvom Frida Talks Tech. To sa uskutoční vďaka neziskovej organizácii Aj Ty v IT, v spolupráci s asociáciou Košice IT Valley a Women Techmakers (Google Developers Group Košice).

©2018 by Lenks. Proudly created with Wix.com