top of page

Prevencia, povedomie a reakcia na sexuálne obťažovanie na pracovisku

Predstavte si pracovisko, kde sa každý cíti rešpektovaný, vypočutý a v bezpečí pred akoukoľvek formou obťažovania. SOS – Speak Out Safely je projekt, ktorý sa usiluje o dosiahnutie tohto cieľa.

 

Našou misiou je pomôcť znížiť výskyt sexuálneho obťažovania na pracoviskách prostredníctvom zvyšovania povedomia a vzdelávania zamestnancov aj zamestnávateľov.

 

Prostredníctvom otvoreného dialógu, bezplatných informácií, online školenia a zvyšovania povedomia o tejto téme chceme vytvoriť bezpečnejšie a inkluzívnejšie pracovné prostredie, v ktorom každý môže naplno rozvinúť svoj potenciál.

Prečo je to dôležité?

Obťažovanie na pracovisku nie je len problém jednotlivca – ovplyvňuje celé tímy a organizácie. Tu sú niektoré dôležité fakty, ktoré zdôrazňujú, prečo je potrebné o ňom hovoriť a konať. Štatistiky zo Slovenska ukazujú, že:

Každá druhá žena zažila sexuálne obťažovanie na pracovisku.

77 % žien, ktoré zažili sexuálne obťažovanie, ho zažilo opakovane.

Len 1 zo 4 žien sa rozhodla nahlásiť sexuálne obťažovanie na pracovisku.

Obete sexuálneho obťažovania sa najčastejšie domnievajú, že dôvodom bol ich rod, prípadne vek.

Medzi najčastejšie dôsledky sexuálneho obťažovania patrí pocit nepohodlia, ktorý uviedlo 68 % respondentov, a problémy so sústredením a dokončovaním úloh, ktoré zažilo 31 % respondentov.

21 % zamestnancov zvažovalo odchod zo zamestnania kvôli sexuálnemu obťažovaniu.

Takmer 10 % ľudí, ktorí zažili sexuálne obťažovanie, sa bálo chodiť do práce a zažilo depresiu alebo iné negatívne psychické ťažkosti.

Približne tretina respondentov si myslí, že sankcie za sexuálne obťažovanie sú nedostatočné.

Takmer polovica zamestnancov sa domnieva, že ich zamestnávateľ ich nedostatočne vzdeláva o sexuálnom obťažovaní na pracovisku.

Speak Out Safetely

Čo chceme dosiahnúť?

Zmapovanie problému

Realizácia prieskumu na identifikáciu najnaliehavejších výziev v oblasti pracovného obťažovania na Slovensku.

Prelomenie mlčania
o obťažovaní na pracovisku

Zorganizovanie interaktívneho webinára, na ktorom budú diskutovať odborníci z praxe o sexuálnom obťažovaní na pracovisku, výzvach pri jeho nahlasovaní a stratégiách na vytvorenie bezpečnejšieho pracovného prostredia (Plánujeme zorganizovať

v októbri 2025).

Posilnenie prostredníctvom vzdelávania

Vytvorenie bezplatného online kurzu pre zamestnankyne, zamestnancov aj zamestnávateľov, ktorý im pomôže rozpoznať, predchádzať a efektívne reagovať na obťažovanie na pracovisku. (Kurz plánujeme spustiť v októbri 2025).

Pomoc firmám pri zlepšovaní svojej firemnej kultúry

Vytvorenie bezplatného nástroja na sebahodnotenie, ktorý firmám pomôže vyhodnotiť ich pracovnú kultúru a identifikovať oblasti na zlepšenie s cieľom vytvoriť bezpečnejšie a inkluzívnejšie prostredie (Plánujeme spustiť v januári 2026).

Sexuálne obťažovanie je nechcené a nevhodné správanie sexuálnej povahy, ktoré spôsobuje nepohodlie, poníženie alebo strach. Môže byť verbálne (nevhodné komentáre, otázky, vtipy, návrhy), neverbálne (pozeranie, gestá), fyzické (nechcené dotyky, chytanie, pokusy o zblíženie) alebo digitálne (správy so sexuálnym podtónom, obrázky, žiadosti o intímne fotografie).

Nevhodné komentáre o niekoho tele alebo vzhľade

Nechcené dotyky alebo pokusy o fyzický kontakt

Opakované pozvania na rande alebo sexuálne návrhy

Nevyžiadané sexuálne správy alebo obrázky. Nezáleží na tom, či mal druhý človek „dobré úmysly“ – dôležité je, ako sa dotyčný cítil, keď bol vystavený obťažovaniu.

Zdieľajte svoju skúsenosť –
pomôžte nám identifikovať problém

Porozumenie problematike obťažovania na pracovisku si vyžaduje reálne poznatky od tých, ktorí ho zažili alebo boli jeho svedkami. V rámci projektu SOS – Speak Out Safely realizujeme anonymný prieskum, ktorého cieľom je identifikovať hlavné výzvy, prekážky pri nahlasovaní a dopady obťažovania na pracovisku.

Vaše skúsenosti pomôžu formovať praktické riešenia, školiace materiály a pracovnú politiku, ktoré podporia bezpečnejšie a inkluzívnejšie pracovné prostredie.

Prieskum je úplne anonymný a Vaše odpovede budú použité výlučne na výskumné účely a snahy o zvyšovanie povedomia. Spoločne môžeme urobiť pracoviská bezpečnejšími pre všetkých.

Zostaňte informovaní a učte sa s nami

Náš bezplatný online kurz o prevencii obťažovania na pracovisku štartuje v októbri. Ak chcete dostať upozornenie, keď bude dostupný, prihláste sa cez kontaktný formulár.

Prihláste sa na odber noviniek a buď medzi prvými, ktorí vstúpia do kurzu.

Ďakujeme. Čoskoro Vás budeme informovať.

Partneri

KUN Logo

Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.

Logo Spolufinancovaný Európskou Úniou
bottom of page