top of page
  • Writer's pictureŽenský algoritmus

Dievčatá vedia, že budúcnosť je v tech odvetviach - report z EÚ dňa žien a dievčat v IKT

Vo štvrtok 25. apríla sa košický Technicom zaplnil viac než 350-timi zvedavými žiačkami základných a stredných škôl z viacerých kútov východného Slovenska. Prišli sa pozrieť na to, ako by mohlo vyzerať ich budúce štúdium a práca v technologickej sfére.

Počas druhého ročníka interaktívneho podujatia sa žiačky spolu v sprievode svojich učiteľov, rodičov či výchovných poradcov mali možnosť dozvedieť viac o možnostiach štúdia technických smerov, napríklad aj na lokálnej Technickej univerzite v Košiciach.


Podujatie navštívili dievčatá z Košíc, Prešova, Krompách, Spišskej Novej Vsi, Michaloviec, Bardejova, Bašky, Stropkova, Vaniškoviec, Buzice a mnohých ďalších obcí. Najzastúpenejšou vekovou kategóriou boli dievčatá vo veku 14 - 17 rokov. 50% dievčat bolo z základných škôl, 28% z gymnázií, 20% zo stredných odborných škôl a 2% zo stredných priemyselných škôl. 

Vyskúšali si ovládanie robotov, rôzne technologické vychytávky, no vo väčšine najviac zarezonovala virtuálna zóna a možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu na vlastnej koži. Okrem toho mali vďaka spoločnosti Matsuko jedinečnú príležitosť si medzi prvými na Slovensku vyskúšať Apple Vision Pro, okuliare, ktoré je možné ovládať pohybom očí, hlasom a gestami.


“Ďakujeme za výborné občerstvenie, možnosť posedieť si v kľude a príjemnom prostredí. A virtuálna realita bola famózna, ale samozrejme aj ostatné stánky. Už teraz sa tešíme na budúci rok.”, odpovedala stredoškoláčka z Košíc. 


“Bolo to super, hlavne aplikácia, ktorá rozpoznávala emócie a potom ich kreslila. A tiež 3D tlačiareň, no aj to vodíkové auto vyzeralo veľmi dobre. Čo sa týka možnosti štúdia, myslím že je to super a oplatí sa to.”, vyjadrila sa ďalšia z účastníčok v dotazníku spätnej väzby po podujatí.


S dobre vyskladaným programom je možné dievčatám rozšíriť obzory aj o študijné smery, ktoré možno predtým nezvažovali, a taktiež im priniesť dávku motivácie. Veríme, že mnohé zaujala možnosť študovať aj na miestnej univerzite, ktorá ponuká širokú ponuku fakúlt a odborov. Ako spomenul v svojom príhovore rektor Technickej univerzity profesor Ing. Peter Mésároš, PhD., univerzita je na dievčatá pripravená a rada ich privíta.” hovorí CEO združenia Ženský algoritmus Zuzana Sotáková.


Inšpiratívne prednášky s vedkyňou, tvorcom podcastov či študentkou Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE motivovali dievčatá a pomohli búrať mýty, že IT sféra je len pre mužov. Študentky nielen počúvali, ale mohli sa aj pýtať otázky, a tak sa možno aj samy presvedčiť, že tak, ako sú technológie prínosom pre nás, aj ony môžu byť prínosom pre tech sféru. Na podujatí bol po prvý raz verejne predstavený nový webový portál studiumSTEM.sk, unikátnu databázu základných, stredných a vysokých škôl so STEM zameraním na Slovensku.


Na základe spätnej väzby podujatie splnilo očakávania 100% študentiek, najviac ich zaujal pestrý program, školy, ktoré sa prezentovali, informácie o možnostiach štúdia a motivácia venovať sa technológiám. Pomohla im aj možnosť diskutovať so študentkami technických fakúlt a oslovili ich aj reprezentatívne a moderné priestory samotného Univerzitného Vedeckého parku Technicom. 


Vďaka hlavnému partnerovi, Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, mohli zúčastnené dievčatá vyhrať v tombole hodnotné ceny, hlavným lákadlom sa stala elektrická kolobežka, ktorú si domov odniesla študentka z prešovskej strednej školy.


Ďakujeme hlavnému partnerovi Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a partnerom Digitálna koalícia, Technická univerzita v Košiciach, Localhost, IBM a Košice IT Valley.

Comments


bottom of page