top of page
  • Writer's pictureŽenský algoritmus

Nový webový portál studiumstem.sk pomáha študentom objaviť svoj potenciál v oblasti STEM

Updated: May 13

Pre všetkých žiakov a žiačky, ktorí sa zaujímajú o príležitosti v oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky (STEM), ale aj pre učiteľov, rodičov a kariérnych poradcov, sa otvára nová brána k informáciám a inšpirácii.


S radosťou oznamujeme spustenie nového webového portálu studiumstem.sk, ktorý je iniciatívou občianskeho združenia Ženský algoritmus a ponúka komplexný prehľad o základných, stredných a vysokých školách so zameraním na STEM oblasti a taktiež kurz na tému “Zorientuj sa v STEM” určený nielen študentom, ale aj všetkým dospelým, ktorí sa rozhodnú poskytovať informovanejšie odporúčania svojim deťom alebo študentom.

S cieľom podporiť a inšpirovať budúcich študentov, ich rodičov a učiteľov prináša web studiumstem.sk široké spektrum informácií a zdrojov:


Prehľad škôl 

Portál združuje informácie o základných, stredných a vysokých školách so špecializáciou na STEM oblasti. Študenti tu môžu objaviť rôzne možnosti vzdelávania a kariérneho rastu v týchto perspektívnych odvetviach.


Rozhovory so ženami v STEM

S cieľom odstrániť predsudky a motivovať dievčatá k štúdiu STEM oblastí prináša portál inšpiratívne rozhovory so ženami, ktoré už pracujú alebo študujú v oblastiach vedy, technológie, inžinierstva a matematiky.


Aktuality a podujatia

Študenti môžu sledovať aktuálne udalosti a podujatia v oblasti STEM, ktoré by ich mohli zaujať a obohatiť ich vzdelávanie.


Online kurz

Portál ponúka aj online kurz základov STEM, ktorý je dostupný zdarma pre všetkých záujemcov. Účastníci/čky získajú nielen komplexný prehľad o STEM smeroch, ale aj praktické rady, ako si vybrať správnu študijnú cestu, ako rozvíjať potrebné zručnosti a ako využívať svoj talent a zručnosti na riešenie globálnych problémov.Podpora technologického vzdelávania a diverzity v STEM odboroch je dôležitá nielen na Slovensku, ale aj globálne. Podľa údajov Európskej únie bude v roku 2030 chýbať až 11% odborníkov v STEM oblastiach, a preto je nevyhnutné, aby sa mladí ľudia zapojili a formovali technologickú budúcnosť nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Štart portálu studiumstem.sk je krokom smerom k zvýšeniu záujmu o STEM oblasti a k posilneniu technologického vzdelávania medzi slovenskou mládežou.


"Po prečítaní knihy Ženský algoritmus alebo po absolvovaní našich vzdelávacích podujatí pre mládež sa nás dievčatá alebo ich rodičia často pýtali, kam ďalej. Z prieskumu medzi 300 dievčatami, ktorý sme realizovali minulý rok, vyplynulo, že takmer desatinu respondentiek od technického štúdia odrádza nedostatok informácií o STEM školách a kde môžu vzdelanie uplatniť. Projekt ŠtúdiumSTEM.sk je našim riešením tohto problému. Odteraz bude oveľa ľahšie zorientovať sa v možnostiach a vybrať sa tým správnym STEAM smerom (A pre Arts)." hovorí Lenka Hlinková, spoluzakladateľka združenia Ženský algoritmus.


Vznik webu studiumstem.sk podporil fond SK-NIC.

Comments


bottom of page