Piaty ročník denného tábora Coding Campu opäť dokázal, že dievčatá bavia technológie, chcú sa v nich zlepšovať a vidia v nich budúcnosť.
Tri turnusy, dve mestá, 43 dievčat a 14 start-upov: generácia dievčat je pripravená meniť svet technológií a prispievať k inováciám. Dievčatá sa nielenže odvážne pustili do programovania a podnikateľského myslenia, ale naplno využili svoju kreativitu, vyskúšali si tímovú prácu a svoje nápady pretavili do reálnych projektov s potenciálom skutočného dopadu.
Tábor bol realizovaný na základe overenej metódy projektového učenia a bol navrhnutý tak, aby dievčatá motivoval k objavovaniu programovania a podnikania. Metóda prináša aktívne zapojenie účastníčok do procesu učenia, kde sa teoretické vedomosti okamžite uplatňujú na reálnych projektoch. Tento prístup zároveň podporuje kritické myslenie, riešenie problémov a schopnosť pracovať v tíme. “Pre mladšie účastníčky bol náš tábor prvou skúsenosťou s verejným vystupovaním a prezentáciou nápadov. Staršie dievčatá priniesli nápady na takej úrovni, ktorá má potenciál zaujať aj na start-upových súťažiach. Aj samotné dievčatá boli miestami prekvapené z toho, čo sa v nich skrýva, skúsili si prácu pod tlakom, priateľskú konkurenciu a skvelý pocit po doručení úspešného zadania”, hovorí Zuzana Sotáková, riaditeľka o.z. Ženský algoritmus.
Tábory pre stredoškoláčky prebehli v priestoroch American Spaces v Košiciach a v Banskej Bystrici, žiačky základných škôl strávili príjemý týždeň v košickom Technicome.
Projektová manažérka Alžbeta Palkoci vníma ako veľký benefit to, že sa dievčatá naučili pripravovať atraktívnu prezentáciu podnikateľského nápadu pre budúcich investorov: “prezentácia nápadov bola zameraná na naplnenie SDGs (ciele pre udržateľný rozvoj, ktoré určuje OSN, pozn. red.) a “tech for social good”. V rámci témy podpory podnikavosti sme dievčatám predstavili aj populárne cloudové nástroje, metodiky projektového manažmentu ako Agile a SCRUM. Záleží nám na tom, aby sme dievčatám uľahčili vstup na pracovný trh a pomohli im ku kariérnemu rastu.”
Niektoré účastníčky pred táborom nemali rozsiahly prehľad o technológiach, ale priviedla ich zvedavosť a popularita tech kariéry. Vďaka podpore našich partnerov, American Spaces Slovakia, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a Ministerstva školstva Slovenskej republiky, môžeme pomáhať dievčatám zorientovať sa v STEM a odhaliť ich potenciál - tábory sú bezplatné a dostupné pre všetky dievčatá, bez ohľadu na socio-ekonomickú situáciu. Ako uviedol Ivan Ivančin, štátný tajomník MIRRI pre informatizáciu: “„Som hrdý na to, že môžeme podporovať iniciatívy, ktoré otvárajú dvere do sveta technológií aj pre dievčatá, ktoré možno ešte nemali príležitosť objaviť svoj potenciál v oblasti STEM. Naše ministerstvo investuje do budúcnosti, kde každé dieťa, bez ohľadu na jeho zázemie, má prístup k nástrojom a príležitostiam, ktoré im umožnia rásť a byť pripravené na výzvy modernej spoločnosti. Veríme, že práve takto sa rodí nová generácia talentovaných inovátoriek.“
Počas intenzívneho programu sa dievčatá venovali širokej škále tém, ktoré im pomohli pochopiť základy moderných technológií a podnikateľských prístupov. Účastníčky sa učili programovať v jazykoch Python, HTML, CSS a JavaScript, osvojili si princípy UX a UI dizajnu, pracovali s grafickým nástrojom Canva a zoznámili sa s tvorbou Business Model Canvas. Skúsili si 3D modelovanie alebo videli, ako vyzerá hardvér počítača zvnútra.
Nechýbala ani téma umelej inteligencie a jej využitia, tech trendov budúcnosti alebo motivačné, soft-skills workshopy. Vďaka prednáškam medzinárodného programu Inspiring Girls sa dievčatá stretli s inšpiratívnymi a úspešnými ženami zo STEM oblasti, ktoré sa podelili o svoj osobný príbeh cesty k úspechu. Učíme dievčatá, že mať ambície je skvelé, úspech je na dosah a výzvy sú na to, aby sa zdolávali.
Jedným z vrcholov tábora bolo tímové zadanie na spoločnom projekte, ktorým bol vlastný startup. Dievčatá pracovali v skupinách, mali za úlohu rozvinúť svoj nápad, vytvoriť vizuálnu identitu, pripraviť komplexný podnikateľský plán a vytvoriť technologický základ pre ich riešenie. V posledný deň tábora prezentovali svoje projekty pred rodičmi a porotou, kde ukázali, čo všetko sa počas týždňa naučili. “Dievčatá skutočne ohúrili svojou kreativitou a komplexnosťou riešení. Porota vybrala víťazné start-upy, medzi ktoré patrila napríklad aplikácia pre jednorodičov, ktorá pomáha s finančným hospodárením, upozorňuje na zľavy a podporuje komunitnú výpomoc. Ďalší víťazný nápad na podnikanie bol z oblasti módy a trendsettingu, zaujala aj platforma na peer-to-peer doučovanie,” vymenúva projektová manažérka Simona Šimovičová.
Počas táborov mala každá skupina príležitosť navštíviť IT firmu. Videli, ako vyzerá práca v STEM segmente v praxi. Spoznali medzinárodné korporáty ale aj známu slovenskú firmu, ktorá pred desiatkami rokmi začínala ako start-up a dnes patrí medzi stabilných hráčov.
Účastníčky zhrnuli svoju skúsenosť aj v pozitívne spätnej väzbe: “Na tvorbe start-up nápadu sa mi páčilo, že som vytvorila niečo zmysluplné a možno v budúcnosti aj fungujúce. Nemyslela som si, že človek ako som ja by bol niečoho takéhoto schopný až do takejto miery, do takej hĺbky a podrobností.” Až 94% respondentiek v záverečnom hodnotení vyjadrilo spokojnosť s programom a motiváciu zvažovať v budúcnosti štúdium STEM odborov.
Coding Camp je dôkazom, že aj za krátky čas je možné dosiahnuť veľké veci, keď sa spojí nadšenie, tímová práca a správne vedenie. Tento program nielenže otvoril dievčatám dvere do sveta technológií, ale zároveň ich naučil, že od nápadu k vlastnému startupu vedie cesta plná výziev, ale aj nesmiernych príležitostí. Sme hrdé na všetky účastníčky a tešíme sa na ich ďalšie úspechy!
Comments