top of page
  • Writer's pictureSimona Šimovičová

Rozhovor: Ak Ťa zaujíma IT sféra, vstúp do nej bez váhania a bez obáv

Updated: Apr 8

Kristína Pankievičová je úspešnou absolventkou Coding campu pre dievčatá aj mimoškolského IT krúžku XX Faktor.


Detail of a teen girl giving speech on a workshop

K technológiam sa pred pár rokmi dostala úplnou náhodou a táto sféra ju postupne zaujala natoľko, že dnes študuje na Strednej odbornej škole informačných technológií. V tomto rozhovore rozpráva o tom, akú úlohu na jej ceste za vzdelaním v tejto oblasti zohrali programy organizované našim občianskym združením, v čom vidí ich najväčšiu pridanú hodnotu, ale aj aké sú jej plány do budúcna a čo by rada odkázala dievčatám, ktoré láka tento smer. 


Pamätáš si, ako sa začala Tvoja cesta v tech?


Ako dieťa ma vždy zaujímalo a fascinovalo ako sa vytvárajú hry, no nemala som k tejto oblasti vytvorený vzťah. Nemyslela som si, že sa v budúcnosti vyberiem touto cestou. Prvé väčšie vzdelávanie v tech som absolvovala na Coding Campe. Naň ma prihlásila moja mama so slovami, nech vyskúšam niečo nové. Rada skúšam nové veci, tak som si povedala: Prečo nie? Hneď v úvode kurzu ma zaujala prednáška o tom, ako je v IT sektore málo žien. Nikdy predtým som sa nad tým nezamýšľala.


Coding Camp je 5-dňový bezplatný letný nábor pre dievčatá vo veku 11-19 rokov organizovaný pravidelne od roku 2020 v Košiciach. V roku 2023 mohol byť tábor s podporou donorov* zorganizovaný aj v Banskej Bystrici a 41 dievčat sa ho mohlo zúčastniť bezplatne. Coding Camp sa snaží nielen o technický rast, ale aj o vytváranie priestoru pre dievčatá, ktoré majú vášeň pre programovanie. Tento tábor poskytuje bezpečné prostredie, kde môžu rásť, učiť sa a získavať sebavedomie v oblasti, ktorá sa stále viac stáva nevyhnutnou požiadavkou pre uplatnenie na dnešnom trhu práce.


A group photo of teenage girls and their mentors
Absolventky letného Coding campu 2022

XX Faktor je pravidelný mimoškolský klub organizovaný raz do týždňa pre deviatačky/kov a stredoškoláčky/kov v Košiciach, so zameraním na informačné technologie a rozvoj profesných, osobnostných a sociálnych zručností. 


Absolvovala si Coding Camp a už viac ako rok si účastníčkou krúžku XX Faktor, čo Ti tieto programy dali? Študuješ na technicky zameranej strednej škole, máš možnosť čerpať tam z vedomostí, ktoré si sa naučila na programoch, ktoré si absolvovala ešte na základnej škole?


Dalo mi to široký záber informácií, vďaka ktorému technickému učivu, ktoré v škole preberáme, rozumiem skôr. Pravidelne využívam Canvu, s ktorou sme sa učili na Campe pracovať a pomáha mi pri príprave prezentácií a referátov. Keď sme v škole preberali Html, už som presne vedela čo to obnáša a čo mám robiť. Veľa vecí, čo som sa naučila na krúžku a Campe využívam v škole na dennej báze. Viacero vecí, ktoré som sa naučila na programoch momentálne preberáme na strednej škole a veľmi mi pomáha, že som o tom počula už skôr. Teší ma, že môžem pomôcť mojim spolužiačkám, ktoré sa s tým stretli prvýkrát. 


Okrem znalostí mi účasť na programov priniesla do života kamarátky s podobnými záujmami, s ktorými som v kontakte pravidelne na krúžku, alebo si píšeme. Moje spolužiačky na základnej škole veľmi nebavilo IT, no na druhej strane ma povzbudzovali, nech pokračujem ďalej  v tom, čo ma baví.


A teenage girl giving speech during a coding camp
Kika počas svojej prezentácie na Coding campe 2023

IT ponúka nespočetne veľa možností a oblastí, v ktorých sa môže človek uplatniť. Čo Ťa zatiaľ baví najviac? 


Najviac ma baví programovanie stránok a práca v scratchi, ale vidím sa vo viacerých smeroch. Chcela by som sa viac zaujímať o virtuálnu realitu a vývoj hier. Rada by som pokračovala v objavovaní IT sveta . 


Prezraď nám niečo o tvojich plánoch do budúcna.


Nemám konkrétne plány, rátam s tým, že v živote skúsim rôzne cesty, chcela by som však naďalej pokračovať vo vzdelávaní v IT na vysokej škole a potom precestovať svet a osamostatniť sa. :)


Pre rovesníčky môže byť Tvoj príbeh veľmi inšpiratívny. Čo by si im na záver odkázala?


Odkázala by som im, že ak ich bavia technológie a rozmýšlajú nad IT, nech to skúsia a idú do toho bez váhania a bez obáv. Zo začiatku to bude ťažšie, no krok po kroku sa do toho dostanú a budú pracovať na tom, čo chceli a o čom snívali. Nevzdávajte sa a pokračujte ďalej v tom, čo vás baví. 


V čase, keď som šla na Coding Camp, som ešte bola na základnej škole a nevedela som, akú strednú školu si vyberiem. Prišlo to až neskôr, uvedomila som si, že sa tejto oblasti chcem naďalej venovať. Nakoniec som sa rozhodla pre školu, na ktorej aktuálne študujem a vôbec to neľutujem.*partneri, ktorí nám pomáhajú organizovať Coding Campy a XX Faktor: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, American Centres Ďakujeme, že podporujete zmysluplné vzdelávanie dievčat!

Comments


bottom of page